👈 فروشگاه فایل 👉

انگيزه ازدواج پيامبر با خديجه از نگاه چند روايت 10 ص

ارتباط با ما

... دانلود ...

انگيزه ازدواج پيامبر با خديجه از نگاه چند روايت 10 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 10 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏انگيزه ازدواج پيامبر با خديجه از نگاه چند روايت

‏عموما نوشته‏‏‏اند ماجراى اين ازدواج ميمون و مبارك از اينجاشروع شد كه بنا به پيشنهاد جناب ابو طالب،يا رخواست‏‏‏خديجه،رسول خدا‏«‏ص‏‏»‏بصورت اجير يا بعنوان مضاربه براى خديجه به‏‏‏سفرى تجارتى اقدام كرد،و بخاطر سود فراوانى كه در اثر تدبير ودرايت آنحضرت از اين سفر نصيب خديجه شد آن بانوى مكرمه‏‏‏علاقمند به اين وصلت گرديد و مقدمات اين ازدواج فراهم شد...

‏كه البته اصل داستان و پاره‏‏‏اى از خصوصياتى كه در آن ذكر شده‏‏‏مورد نقد و بررسى است كه بعدا خواهيم گفت.

‏و از پاره‏‏‏اى روايات ديگر نيز استفاده مى‏‏‏شود كه اين علاقه‏‏‏و اشتياق پيش از آن سفر تجارتى در دل خديجه پيدا شده بودو جريان سفر مزبور،بر فرض صحت،به اين عشق و علاقه كمك‏‏‏كرد.

‏ابن شهر آشوب‏‏«‏ره‏‏»‏در كتاب مناقب خود روايت كرده كه‏‏‏در روز عيدى زنان قريش در مسجد گرد هم جمع شده بودند كه‏‏‏مردى يهودى در برابر آنها آمده و گفت:‏«‏ليوشك ان يبعث فيكن نبى فايكن استطاعت ان تكون له ارضايطاها فلتفعل‏‏»‏.

‏-نزديك است در ميان شما پيامبرى برانگيخته شود پس‏‏‏هر يك از شما زنان كه بتواند زمين خوبى براى گام زدن او باشدحتما اينكار را بكند...

‏زنان قريش در برابر اين گستاخى و جسارتى كه به آنها كرده‏‏‏بود او را با مشتهاى سنگريزه از نزد خود راندند ولى اين گفتار مرديهودى بارقه‏‏‏اى در دل خديجه كه در جمع آن زنان حضور داشت‏‏‏ايجاد كرد و محبتى از پيامبر گرامى اسلام در قلب او جايگيرساخت...‏ (1)

‏البته بايد براى توضيح بيشتر اين مطلب را به اين حديث اضافه‏‏‏كرد كه طبق روايات پسر عموى خديجه يعنى ورقة بن نوفل نيزكه از اديان آسمانى و انبياء الهى اطلاعاتى داشت و كتابهائى رادر اين زمينه خوانده بود خبرهائى از ظهور آنحضرت داده بود،و درپاره‏‏‏اى از اوقات آن روايات را بر آنحضرت منطبق مى‏‏‏دانست...

‏بشرحى كه در داستان سفر تجارتى رسول خدا‏«‏ص‏‏»‏خواهد آمدو همچنين روايات و خبرها و پيشگوئيهاى ديگرى كه در اثر آن خبرها خديجه در حد زيادى اميدوار شده بود كه آن پيامبر مبعوث‏‏‏محمد‏«‏ص‏‏»‏خواهد بود،و البته جريان آن مسافرت نيز كه نقل‏‏‏شده ممكن است‏‏‏به اين علاقه و اميد كمك كرده باشد...

‏و اما داستان سفر تجارتى رسول خدا‏«‏ص‏‏»‏براى خديجه به‏‏‏اجمال و تفصيل نقل شده و در كتابهاى شيعه و اهل سنت روايت‏‏‏شده،و ما تفصيل آنرا در كتاب زندگانى رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏ذكركرده‏‏‏ايم كه ذيلا از نظر شما مى‏‏‏گذرد،و سپس به تجزيه و تحليل‏‏‏و نقد و بررسى آن مى‏‏‏پردازيم:

‏سفر تجارتى رسول خدا‏«‏ص‏‏»‏براى خديجه:

‏اينان نوشته‏‏‏اند روزى كه رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏عازم سفر شام‏‏‏و تجارت براى خديجه گرديد،و هنگامى كه مى‏‏‏خواستند حركت‏‏‏كنند خديجه غلام خود‏«‏ميسرة‏‏»‏را نيز همراه آنحضرت روانه كردو بدو دستور داد همه جا از محمد‏«‏ص‏‏»‏فرمانبردارى كندو خلاف دستور او رفتارى نكند.

‏عموهاى رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏و بخصوص ابوطالب نيز در وقت‏‏‏حركت‏‏‏بنزد كاروانيان آمده و سفارش آنحضرت را به اهل كاروان‏‏‏كردند و بدين ترتيب كاروان بقصد شام حركت كرد و مردمى كه‏‏‏براى بدرقه رفته بودند بخانه‏‏‏هاى خود بازگشتند.

‏وجود ميمون و با بركت رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏كه بهر كجا قدم ميگذارد بركت و فراخى نعمت را با خود بدانجا ارمغان مى‏‏‏بردموجب شد كه اينبار نيز كاروان مكه مانند چند سال قبل،ازآسايش و سود بيشترى برخوردار گردد و آن تعب و رنج و مشقتهاى‏‏‏سفرهاى پيش را نبيند،و از اينرو زودتر از معمول بحدود شام‏‏‏رسيدند.

‏مورخين عموما نوشته‏‏‏اند:هنگامى كه رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏بنزديكى شام-يا همان شهر بصرى-رسيد از كنار صومعه‏‏‏اى عبوركرد و در زير درختى كه در آن نزديكى بود فرود آمده و نشست.

‏صومعه مزبور از راهبى بود كه‏‏«‏نسطورا‏»‏نام داشت،و با‏«‏ميسرة‏‏»‏كه در سفرهاى قبل از آنجا عبور ميكرد آشنائى پيدا كرده‏‏‏بود.

‏«‏نسطورا‏»‏از بالاى صومعه خود قطعه ابرى را مشاهده كرده‏‏‏بود كه بالاى سر كاروانيان سايه افكنده و هم چنان پيش رفت‏‏‏تا بالاى سر آندرختى كه محمد‏«‏ص‏‏»‏پاى آن منزل كرد ايستاد.

‏ميسرة كه بدستور بانوى خود همه جا همراه رسولخدا‏«‏ص‏‏»‏بود،و از آنحضرت جدا نمى‏‏‏شد ناگهان صداى نسطورا را شنيد كه‏‏‏او را بنام صدا ميزند!

‏ميسرة برگشت و پاسخ داده گفت:‏«‏بله‏‏»‏!

‏نسطورا-اين مردى كه پاى درخت فرود آمده كيست؟

‏ميسرة-مردى از قريش و از اهل مكه است! نسطورا بميسرة گفت:بخدا سوگند زير اين درخت جز پيغمبرفرود نيايد،و سپس سفارش آنحضرت را به ميسرة و كاروانيان‏‏‏كرد و از نبوت آنحضرت در آينده خبرهائى داد.

‏كار خريد و فروش و مبادله اجناس كاروانيان بپايان رسيدو آماده مراجعت‏‏‏بمكه شدند،ميسرة در راه كه بسوى مكه‏‏‏مى‏‏‏آمدند حساب كرد و ديد سود بسيارى در اين سفر عائد خديجه‏‏‏شده از اينرو بنزد رسولخدا

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت بهداشت مواد غذايي دانلود پاورپوینت گرما و بهینه سازی علوم پایه هفتم دوره اول متوسطه پاورپوینت در مورد Intelligent Transportation Systems تحقیق قصاص حق انحلالى يا مجموعى 30ص تحقیق مفاهيم كامپيوتري