👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق کادمیوم

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق کادمیوم

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

2

‏کادمیوم ( Cadmium ) :

‏کادمیوم عنصری فلزی نرم به رنگ سفید مایل به آبی است که ‏براحتی با چاقو بریده می شود .این عنصر در سال 1817 توسط Fredrich Stromeyer ‏دانشمند آلمانی کشف گردید . در بسیاری از موارد مانند روی عمل می کند. این عنصر به ‏عنوان محصول فرعی از تسویه روی بدست می آید . کادمیوم و ترکیبات آن بسیار سمی هستند .

Stromeyer ‏این عنصر را به صورت ناخالص از کربنات روی به دست آورد. ‏کادمیوم در مقیاس کوچک در نهشته های روی مثل سولفات روی ZnS ‏یافت می شود. سولفید ‏کادمیوم تنها کانی است که کادمیوم از آن به دست می آید. بیشتر کادمیوم تولید شده از ‏نهشته های سرب و روی و مس است. بیشتر خصوصیات این عنصر شبیه روی است. در سال 1927 ‏کنفرانس بین المللی وزن و اندازه گیری میزان طیف خطی کادمیوم را 164.13 طول موج ‏اعلام کرد.

‏کادمیوم یکی از عناصر دارای نقطه ذوب پایین در آلیاژها به شمار می ‏رود. از این عنصر برای آبکاری الکتریکی استفاده می شود که در این روش حدود 60 درصد ‏کادمیوم استفاده می شود. همچنین از این عنصر برای لحیم کاری و پیلهای استاندارد E.M.F‏، باتری های نیکل ‏–‏ کادمیوم و کنترل شکافت هسته ای استفاده می شود. ترکیبات ‏کادمیوم در فسفرهای تلویزیون های رنگی و سیاه سفید و فسفرهای سبز و آبی برای ‏تیوپهای تلویزیون رنگی کاربرد دارد. از ترکیب سولفید کادمیوم برای ساخت رنگدانه زرد ‏استفاده می شود. کادمیوم و ترکیبات محلول آن سمی هستند.

‏قیمت کادمیوم با خلوص ‏بالا در بازار 12 دلار در یک پوند است.

‏به علت خصوصیات سمی که این عنصر دارد ‏کارگران معدن در معرض گاز خطرناک قرار دارند. در موقع لحیم کاری نقره به علت اینکه ‏دارای مقداری کادمیوم است باید دقت لازم را به عمل آورد تا با پوست دست نباید ‏برخورد داشته باشد. پرتودهی کادمیوم از 0.01 mg/m3 ‏تجاوز نمی کند. پرتودهی گاز

3

‏اکسید کادمیوم از 0.05 mg/m3 ‏تجاوز نمی کند. و ماکزیمم غلظت آن نباید از 0.05 mg/m3 ‏تجاوز کند.

‏ساختار بلوري ‏عنصر کاديوم

‏اثرات کادمیوم بر روی سلامتی

‏کادمیوم در پوسته ‏زمین یافت می شود و معمولا در ترکیب با روی یافت می شود. به علاوه کادمیوم در صنعت ‏به عنوان محصول فرعی و اجتناب ناپذیر دراستخراج روی، سرب و مس می باشد. بعد از ‏کاربرد، کادمیوم وارد محیط زیست و عمدتا زمین می شود. زیرا در کودها و آفت کشها به ‏کار می رود.

‏کادمیوم عمدتا از راه غذا وارد بدن انسان می شود. غذاهایی که میزان ‏کادمیوم موجود در آنها بالاست، باعث می شوند که غلظت کادمیوم در بدن انسان به شدت ‏افزایش یابد. از جمله این غذاها، جگر، قارچ، صدف، صدفهای رودخانه ای، پودر کاکائو و ‏جلبک دریایی خشک شده هستند.

‏سیگار کشیدن هم باعث می شود که میزان کادمیوم در ‏بدن انسان افزایش یابد. دود توتون، کادمیوم را وارد ریه می کند. خون این کادمیوم را ‏در بقیه بدن به گردش در می آورد و اثرات آن را در بدن افزایش می دهد.

‏در سایر ‏موارد افزایش میزان کادمیوم در افرادی رخ می دهد که در نزدیکی محل دفع زباله های ‏خطرناک و یا در نزدیکی کارخانه هایی زندگی می کنند که کادمیوم را وارد هوا می کنند ‏و در افرادی رخ می دهد که در صنعت تصفیه فلز کار می کنند. تنفس کادمیوم به ریه آسیب ‏شدیدی وارد می کند و حتی ممکن است باعث مرگ شود

4

.

‏کادمیوم در ابتدا توسط خون به ‏کبد می رود. در کبد کادمیوم به پروتئین ها متصل می شود و کمپلکسی را تشکیل می دهد ‏که به کلیه می رود. کادمیوم در کلیه تجمع می یابد و باعث اختلال فرآیند تصفیه می ‏شود. این امر باعث دفع پروتئینهای ضروری و قند از بدن می شود و به کلیه آسیب می ‏رساند. دفع کادمیوم تجمع یافته در کلیه مدتی طولانی طول می کشد.

‏عوارض ‏دیگری که توسط کادمیوم ایجاد می شود عبارتند از:

-‏اسهال، شکم درد و استفراغ ‏شدید

-‏شکستگی استخوان

-‏عقیم شدن و نازایی

-‏آسیب سیستم عصبی ‏مرکزی

-‏آسیب سیستم ایمنی

-‏ناهنجاریهای روانی

-‏آسیب احتمالی DNA ‏یا سرطان

‏اثرات زیست محیطی کادمیوم

‏به طور طبیعی سالانه مقدار بسیار زیادی ‏کادمیوم، حدود 25000 تن در سال، وارد محیط زیست می شود. حدود نیمی از این کادمیوم ‏از طریق هوازدگی سنگها وارد رودخانه ها می شود و بخشی از کادمیوم از طریق آتش ‏سوزیهای جنگل و آتشفشانها وارد هوا می شود. بقیه کادمیوم از طریق فعالیتهای بشری ‏مانند کارهای صنعتی وارد بشر می شود.

‏کادمیوم موجود در شیرابه زباله های صنعتی ‏وارد خاک می شود. عامل ایجاد این شیرابه ها، تولید روی، کانسار فسفات و کود ‏بیوشیمیایی است. شیرابه های حاوی کادمیوم از طریق سوزاندن زباله و سوختهای فسیلی

👇محصولات تصادفی👇

دانلود پاورپوینت درسی مضارع منصوب پنجم دبستان پاورپوینت در مورد شيوه اداره كلاس هاي چندپايه دانلود پاورپوینت گزارشگری اطلاعات مالی تحقیق ضرورت ولزوم مسافرت تحقیق شمارش گلبولهای قرمز خون